Welcome to Evently

Lorem ipsum proin gravida nibh vel veali quetean sollic lorem quis bibendum nibh vel velit.

Evently

Stay Connected & Follow us

Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

با تولید و پرورش ایده های خلاقانه، عشق و ارادت خود را به امام حسین علیه‌السلام و زائران اربعینی به نمایش بگذارید
بهار زندگی با اربعین

info@rowshana40.ir

ما را دنبال کنید

  /    /  دبیر علمی رویداد: مرحله نخست دریافت ایده به پایان رسیده است / فرصت برای علاقه‌مندان همچنان باقی است

اولین رویداد شناسایی ایده‌های اربعینی تحت عنوان رویداد روشنا کار خودش را از اول ماه رمضان امسال آغاز کرد. مهلت ارسال ایده‌ها در گام نخست تا عید سعید فطر یعنی ۴ خرداد ۹۹ بود که با تصمیم شورای سیاست‌گذاری رویداد، همزمان با بررسی ایده‌های دریافتی، مرحله دوم ارسال ایده‌ها از ۵ خرداد تا ۳ تیر ۱۳۹۹ همزمان با ولادت حضرت معصومه (س) آغاز می‌شود. بنابراین کماکان فرصت ایدةپردازی و ارسال آن به دبیرخانه رویداد از طریق وبگاه به آدرس ROWSHANA۴۰.IR وجود دارد.

به گزارش روابط عمومی رویداد روشنا، دکتر سید مجید مطهری‌نژاد رئیس کمیته علمی رویداد روشنا، این رویداد را به عنوان اولین رویداد شناسایی ایده‌های اربعینی معرفی کرد که توسط دانشگاه امام صادق (ع) برگزار خواهد شد. در این راستا، اندیشکده راهبردی اربعین و مرکز نوآوری این دانشگاه طی همکاری مشترک تلاش می‌کنند که ایده‌های خلاق مردمی را به خدمت حرکت عظیم الهی اربعین آورده و گامی هر چند کوچک در جهت آزاد شدن ظرفیت‌های نهفته این پدیدة بزرگ بردارند.

وی ضمن بر شمردن مراحل رویداد روشنا شامل: ۱-فراخوان  و دریافت ایده‌ها ۲-رشد و پرورش ایده‌های برگزیده ۳-برگزاری رویداد و انتخاب ایده‌های برتر و در نهایت ۴-معرفی ایده‌های برتر به حمایت کنندگان، خاطر نشان کرد: «تلاش شده است که رویداد روشنا اتفاقی فراتر از صرف رقابت و انتخاب ایده‌های اربعینی باشد و پرورش ایده‌ها از طریق برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی و همچنین معرفی ایده‌های مناسب به حمایت‌کنندگان از جمله دستگاه‌های مسئول، خیرین و شتابدهنده‌ها از مأموریت‌هایی است که برای این رویداد تعریف شده است. در واقع اجرایی شدن بخشی از ایده‌های بکر و خلاق در اربعین ۹۹ هدف ما در این رویداد است.»

مطهری نژاد رویداد روشنا را دارای چهار محور موضوعی اساسی دانست که و در تشریح آنان گفت: «در این رویداد تلاش شد که منظومه محتوایی و فکری به شکلی جامع و منظم دیده شود و در همین جهت چهار محور تعیین شد: ۱-اربعین نورانی ۲-اربعین الهام بخش ۳-اربعین شیرین ۴-اربعین در مواجهه با بحران».

وی در تشریح بیشتر این محورهای چهارگانه بیان داشت: « اربعین نورانی به دنبال رشد زائران نسبت به شأن آسمانی و نورانی اربعین هست. در واقع سؤال ما آنست که با چه ایده‌های نوآورانه  و فناوری‌های مناسبی می‌توان، ادراک و احساس صحیح‌تر و زیباتری از نورانی بودن و آسمانی بودن اربعین، برای حرکت به سوی امام عالم(ع) را، به تمام جامعه اربعینی انتقال داد؟ اربعین الهام بخش به دنبال رشد حکمرانی منبعث از تجارب الهام‌بخش است و سؤال آنست که از کدام ظرفیت‌های اربعین و با چه فناوری‌هایی می‌توان برای ارتقاء الگوی حکمرانی و اصلاح  سیاست‌ها و برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی در ایران و بقیه کشورهای جهان استفاده کرد؟ محور سوم یا همان اربعین شیرین به دنبال احساس شیرینی و رشد معنوی و همراهی بیشتر زائران با نور امام در اربعین است، بدون اینکه در مشکلات سفر و یا تجملات اضافی گرفتار شوند. برای آنکه شیرینی این سفر برای سربازی در حریم امام بیشتر شود، چه مسئله‌ها و مشکلات فنی، ارتباطی، فرهنگی و اجتماعی و با چه ایده‌های نوآورانه‌ای باید حل شود؟ و در نهایت آنچه که اخیرا مورد تصویب قرار گرفت و به نظرم از مهمترین ممیزات این رویداد است، محور اربعین در مواجهه با بحران است. اینکه اگر در روند برپایی اربعین با بحران­‌هایی نظیر کرونا، گرما و بیماری‌های عفونی، بحران‌­های سیاسی و اجتماعی عراق مواجه شویم، با چه ایده‌­های نوآورانه‌ای می­‌توانیم از فضای نورانی اربعین بیشترین بهره را ببریم؟ با چه ایده‌­هایی می‌توانیم از ظرفیت‌­های اربعین برای بحران‌­های ملی خودمان نظیر کرونا استفاده بیشتری بگیریم؟

وی با اشاره به شیوع ویروس منحوس کرونا و تأثیر آن بر ایران، منطقه و جهان، اذعان داشت: همه‌گیری این ویروس، برگزاری اربعین ۹۹ را با اما و اگرهایی همراه کرده که به نظر می‌رسد یکی از راه‌حل‌های پیشگیری از تضعیف پیاده‌روی حضوری اربعین، توجه به ایده‌های خلاقانة آحاد مردم و نخبگان در این زمینه و کمک به دیده‌شدن و رشد آنها است. از همین رو می‌توان با ایده‌های جدید از تضعیف و حتی خدای ناکرده تعطیلی کامل این آئین جهانی جلوگیری کرد، تجربه تلخی که پیش از این در مورد بسته شدن کامل اماکن زیارتی در ایران داشتیم.

رئیس شورای علمی روشنا، اگرچه اجر معنوی شرکت در این رویداد و خدمت به دستگاه امام حسین (ع) را اصلی‌ترین مشوق حضور در این رویداد دانست اما خبر از تعیین جوایز ارزنده برای برندگان این رویداد داد و در تشریح بیشتر گفت: «جوایز این رویداد به دو دسته جوایز نقدی و غیرنقدی تقسیم می‌شود. در دسته اول، به گروه اول، پنج میلیون تومان، گروه دوم سه میلیون تومان و به چهار گروه بعدی هر کدام یک میلیون تومان تعلق خواهد گرفت. بنابراین در این بخش مجموعا به ۶ فرد یا گروه جایزه نقدی داده خواهد شد. اما در دسته دوم تلاش می‌شود که علاوه بر این ۶ گروه، ایده‌هایی که مستعد سرمایه‌گذاری تشخیص داده می‌شوند به دستگاه‌های مرتبط، خیرین و مراکز نوآوری معرفی کنیم تا زمینه رشد و اجرایی شدن ایده فراهم شود. »

دکتر مطهری نژاد در انتها، با اعلام به پایان رسیدن مرحله نخست دریافت ایده‌ها تا عید سعید فطر و شروع بررسی و ارزیابی اولیه آنها، اذعان داشت: « با تصمیم شورای سیاست‌گذاری رویداد، فرصت ارسال ایده کماکان وجود دارد و متقاضیان می‌توانند در گام دوم دریافت ایده‌ها تا سوم تیر ۱۳۹۹ همزمان با ولادت کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س) با مراجعه به وبگاه رویداد به آدرس rowshana۴۰.ir نسبت به ثبت ایده اقدام نمایند. همزمان بررسی و ارزیابی ایده‌های دریافتی تا الان نیز در دستور کار قرار می‌گیرد که اطلاع‌رسانی‌های لازم در این زمینه انجام خواهد شد. »

Date: